Wybory prezydenckie 2020. Co powinieneś wiedzieć!
Już 28 czerwca br. odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, głosy można oddać między godz. 7.00, a 21.00. Drugą turę zaplanowano na 12 lipca. Kampania wyborcza zakończy się 26 czerwca o godz. 24.00. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie.
Głosowanie korespondencyjne
W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca br. każdy wyborca może głosować korespondencyjnie. W przypadku głosowania w kraju zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do 16 czerwca br.
Wyborca, który w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca br. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca br.
W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca br.
Głosowanie w lokalach wyborczych
W niedzielę, 28 czerwca odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych.
Wyborca zameldowany na pobyt stały na obszarze gminy, który nie złożył wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu, oraz wyborca wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek, zostanie wpisany z urzędu do spisu wyborców sporządzanego dla obwodu głosowania właściwego dla jego miejsca zamieszkania.
Warto pamiętać, że wszystkie zgłoszenia dopisania do spisu wyborców zgłoszone do 10 maja 2020 r. tracą ważność. W związku z powyższym wniosek należy złożyć ponownie.
Wyborca:
− czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy),
− wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek czasowo przebywający poza miejscem wpisania do rejestru,
− nigdzie niezamieszkały
może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli najpóźniej do 23 czerwca br., złoży w urzędzie gminy, na której obszarze czasowo przebywa, pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
Na potrzeby tegorocznych wyborów prezydenckich na stronie Urzędu Miejskiego w Zabrzu utworzona została specjalna zakładka – “Wybory Prezydenta RP – 28 czerwca”. Są tam szczegółowe informacje m.in. o tym, gdzie i do, kiedy można w Zabrzu złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, czy też wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, a także jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania.
Na stronie Urzędu Miejskiego w Zabrzu, zakładka “Wybory Prezydenta RP – 28 czerwca” znajdują się podzakładki i takie jak:
- Informacje dla członków obwodowych komisji wyborczych
- Informacje dla komitetów wyborczych
- Informacje dla osób niepełnosprawnych
- Urzędnicy wyborczy
- Wyszukaj swoją siedzibę Obwodowej Komisji Wyborczej.
Poniżej podajemy numery telefonów, pod którymi pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich Referatu Ewidencji Ludności będą udzielać szczegółowych informacji (w godzinach pracy UM – w poniedziałek do godz. 17.00, wtorek-piątek do godz. 15.30):
Zaświadczenie o prawie do głosowania – 37 33 411 lub 37 33 310
Głosowanie korespondencyjne – 37 33 303
Dopisanie do spisu wyborców – 37 33 448 lub 37 33 438
Dopisanie do rejestru wyborców – 37 33 494 lub 37 33 412
Pełnomocnictwa – 37 33 448.
Więcej informacji na temat zasad, które regulują głosowanie w lokalach wyborczych znajdziecie: https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/informacje/38195
Więcej na temat zasad dotyczących głosowania korespondencyjnego:
https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/informacje/38198
Źródło: UM w Zabrzu, wybory.gov.pl
Fot. Pixabay, Info Zabrze