Wkrótce uruchomienie pierwszej części hermetyzacji w FCC

 

Na początku tego roku FCC Polska otrzymało długo wyczekiwany dokument, czyli postanowienie Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Postanowienie to stwierdzało pełną zgodność instalacji biologicznego przetwarzania odpadów z przepisami, w tym z przepisami ochrony środowiska.

Dokument ten był ostatnim brakującym elementem potrzebnym Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego do wydania pozwolenia zintegrowanego, które umożliwia rozpoczęcie eksploatacji zakończonej w roku 2019, pierwszej części inwestycji. Nowa hala operacyjna, tunele kompostownicze oraz wentylatorownia wraz z systemem oczyszczania powietrza, czyli najważniejsza, nowa część inwestycji hermetyzacji zakładu MPGK w Zabrzu otrzymała właśnie pozwolenie zintegrowane na jej użytkowanie. Przesunięcie terminu rozruchu nowej instalacji wynikało z ogólnokrajowych, zawirowań prawnych w zakresie gospodarki odpadami. Inwestycja zbiegła się w czasie ze skomplikowanymi regulacjami, do których należało się dostosować. Formalna droga dobiegła końca i aktualnie FCC przygotowuje się do uruchomienia gotowej części instalacji biologicznego przetwarzania odpadów. To z kolei umożliwi rozpoczęcie pracy nad modernizacją starej części i finalnie połączenie ich w jeden, hermetyczny proces biologicznego przetwarzania odpadów.

Hermetyzaja zakładu jest jednym z kilku elementów programu, jego celem jest m.in. podniesienie komfortu życia mieszkańców poprzez wyeliminowanie ewentualnych uciążliwości zapachowych oraz jedna z kilku inwestycji FCC Polska w Zabrzu mająca dostosować zakład do najwyższych standardów w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Wartość całej inwestycji wyniesie ponad 15 mln zł i w całości finansowana jest ze środków Grupy FCC Environment CEE.

W skład nowej części instalacji wchodzi:

  • nowa hala operacyjna,
  • tunele kompostownicze
  • wentylatorownia wraz z systemem oczyszczania powietrza.

Druga część inwestycji, która obejmuje modernizację dotychczasowej instalacji, czyli wymianę otwieranych dachów tuneli BIODEGMA na stałe żelbetowe, następnie połączenie obu części instalacji w jedną całość, jest już w fazie zaawansowanych przygotowań. Prace nad drugą częścią mają zakończyć się jesienią. Na koniec, w celu uruchomienia całości inwestycji, konieczne będzie ponowne przejście przez odbiory oraz procedurę uzyskiwania tzw. pozwolenia zintegrowanego.

 

 

Źródło: UM w Zabrzu

Fot. UM w Zabrzu