Strefa żółta. Co się zmienia? Obostrzenia od soboty 10 października
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowo wysokiej liczbie osób zakażonych koronawirusem. Zdecydowano, że cały kraj znajdzie się w żółtej strefie. „ Dziś, jesienią, druga fala do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany i kategoryczny” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Od 10 października w całym kraju zostają wprowadzone obostrzenia obowiązujące dotychczas wyłącznie w strefie żółtej, strefa czerwona będzie aktualizowana co tydzień.
Co się zmienia?
- Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, także na wolnym powietrzu. Wszystkie osoby będą musiały nosić maseczki lub przyłbice w przestrzeni publicznej. Nie trzeba jednak ich zakładać w lasach, parkach i na plażach.
- Handel – obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
- Maseczki obowiązkowe dla osób odwiedzających cmentarze.
- Kongresy i targi: nie więcej niż 1 osoba na 4 m2. powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów.
- Imprezy kulturalne – w obiektach zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc i nakaz noszenia maseczek. W przypadku imprez na otwartej przestrzeni uczestnicy muszą mieć maseczki, limit osób wynosi 1 na 5 m2.
- Limit osób podczas wydarzeń sportowych – zajęte może być tylko 25 proc. widowni.
- Restauracje – 1 osoba na 4 m2.
- Siłownie – 1 osoba na 7 m2.
- Kina – 25 proc. widowni może być zajęte.
- Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu– w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
- Wesela i inne uroczystości o charakterze rodzinnym – maksymalnie 75 osób, z wyłączeniem obsługi.
- Limit osób w środkach komunikacji publicznej – podróżować będzie mogło tyle osób, ile wynosi 100 proc. miejsc siedzących lub 50 proc. wszystkich miejsc.
Źródło: KPRM, Ministerstwo Zdrowia
Fot. KPRM, Ministerstwo Zdrowia