Konkurs „Profilaktyk Roku 2022”
Konkurs Profilaktyk Roku to inicjatywa mająca na celu wyróżnienie i nagrodzenie osób, organizacji lub instytucji, które wyróżniają się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej, społecznej i psychicznej.
Konkurs ten skierowany jest do różnego rodzaju podmiotów, takich jak szkoły, przedszkola, instytucje medyczne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa czy też osoby indywidualne, które podejmują inicjatywy w zakresie profilaktyki i edukacji zdrowotnej, a także prowadzą działania mające na celu zapobieganie różnym zagrożeniom.
W kategorii indywidualnej tytuł Profilaktyk Roku 2022 otrzymała Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska.
Pani Redaktor od wielu lat uczestniczy w uroczystościach i imprezach trzeźwościowych i profilaktycznych, organizowanych przez instytucje zajmujące się tą problematyką w naszym mieście. W lokalnym periodyku „Głos Zabrza i Rudy Śląskiej” od kilkunastu lat, co miesiąc ukazuje się cała kolumna opisująca te wydarzenia, a pani Redaktor z dużą wrażliwością i po konsultacjach ze specjalistami przedstawia problematykę uzależnień, bezdomności i zagrożeń z tym związanych. Publikacje te mają ważne znaczenie edukacyjne i informacyjne.
W kategorii zespołowej tytuł Profilaktyk Roku 2022 otrzymała Fundacja „Dobrzy Ludzie.
Od 2014 r. fundacja „Dobrzy Ludzie” realizuje projekt pn.: „Ambasadorzy rapu” wspólnie z fundacją „ULICA” oraz „Big Up Urban session festiwal”, którego celem jest wsparcie i wyłonienie najzdolniejszych raperów, spośród dzieci i młodzieży, mających utrudniony start w życiu i niewielkie możliwości realizacji swoich pasji.
Od 2017 r. fundacja realizuje projekt „Profilaktyka poprzez pasję”, przeznaczony dla młodzieży, która znajduje się w grupie ryzyka, używania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, z uwagi na indywidualne, rodzinne lub środowiskowe czynniki. Fundacja organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży poprzez wzmacnianie ich sfery twórczej, rozwijanie indywidualnych zainteresowań i umiejętności społecznych, jednocześnie ograniczając czynniki ryzyka uzależnień. Zajęcia z zakresu pedagogiki ulicy, warsztaty fotograficzne i warsztaty muzyczne mają za zadanie budować samoświadomość i wzmacniają poczucie własnej wartości uczestników, uczą również pracy zespołowej.
Fundacja „Dobrzy Ludzie” proponuje również wsparcie dla rodziców, poprzez stały dyżur psychologa, pracę psychologa z dziećmi i rodzicami zorientowaną na psychoterapię integrującą oraz rodzicielstwo bliskości. Sposób pracy i budowania relacji ludzi tworzących Fundację z podopiecznymi sprawiają, że częsty dziecięcy świat porażek zmienia się w rzeczywistość, w której realne stają się nawet najśmielsze marzenia.