Egzamin ósmoklasisty. Czas, Start!

16 czerwca w naszym kraju rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. Z powodu pandemii koronawirusa uczniowie przystąpią do niego niecałe dwa miesiące później, niż było planowane. Podczas egzaminu uczniowie i nauczyciele będą musieli dostosować się także do szczególnych zasad bezpieczeństwa.

Przed wejściem do budynku szkoły na egzamin należy zakryć usta i nos. Dopiero po zajęciu miejsc przy stoliku na sali egzaminacyjnej ósmoklasiści mogą zdjąć maseczki ochronne lub przyłbice. Podczas egzaminu w szkole nie mogą przebywać rodzice i opiekunowie uczniów, chyba że zdający mają problemy z poruszaniem. Egzamin ósmoklasisty może zdawać tylko osoba zdrowa. Uczniowie, którzy są objęci kwarantanną lub poddani izolacji domowej, nie mogą przebywać na terenie szkoły. Podobnie jest w przypadku uczniów, którzy mieszkają z członkami rodziny odbywającymi kwarantannę lub izolację.

W Zabrzu do egzaminu przystąpią uczniowie czternastu z szesnastu szkół podstawowych (w SP nr 3 oraz SP nr 20 nie ma klas ósmych). W sumie język polski zdawać będzie 640 uczniów, matematykę 641, język angielski 629, a język niemiecki 10. Do przeprowadzenia wszystkich egzaminów powołano w naszym mieście 215 komisji egzaminacyjnych, w których zasiądzie 395 nauczycieli.

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań określonych w programie kształcenia ogólnego i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia te wymagania.

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty w 2020 r. jest przeprowadzany w terminie głównym:

  • w czerwcu – w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym
  • w styczniu – w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym

oraz w terminie dodatkowym:

  • w lipcu – w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym
  • w czerwcu – w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym.

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

 z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, lub przedmiotów w terminie głównym

 przerwał, lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu, lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).

 uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu, lub przedmiotów.

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem lub słuchaczem.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej i obejmuje następujące przedmioty:

  • język polski
  • matematykę
  • język obcy nowożytny.

Egzamin ósmoklasisty z każdego przedmiotu jest przeprowadzany innego dnia:

Pierwszego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut (16 czerwca).

Drugiego dnia jest przeprowadzany egzamin z matematyki, który trwa 100 minut (17 czerwca).

Trzeciego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut (18 czerwca).

Członkowie zespołu przeprowadzającego egzamin podczas rozdawania arkuszy muszą mieć zakryte usta i nos, a na rękach założone rękawiczki. Zanim arkusze egzaminacyjne trafią w ręce uczniów, zostaną zdezynfekowane.

Podczas egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku. Na stoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE oraz – w przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych – leki i inne pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.

Więcej informacji na temat tegorocznego egzaminu ósmoklasisty można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

 

Źródło: UM w Zabrzu, Centralna Komisja Egzaminacyjna

Plakat: CKE

Fot. Pixabay